Děti z Dobré Vody zavěšovaly ptačí budky

Děti z Dobré Vody na Karlovarsku v těchto dnech pověsily s pomocí dospělých v obci a jejím okolí pět ptačích budek pro hnízdění sýkorek. Ty občanskému sdružení Český západ, které působí v místní osmdesátičlenné romské komunitě, věnovala Lesní společnost Teplá a.s. Děti tak dostaly nejen příležitost dozvědět se něco o hnízdění sýkorek, ale samy mohly přispět k ochraně ptactva v okolí místa, kde žijí.

„Snažíme se zapojovat děti i dospělé do podobných aktivit, které je učí všímat si svého okolí a prohlubovat vztah k místu, kde žijí,“ vysvětluje Soňa Vašíčková, koordinátorka zaměstnávání v Českém západu. „Potěšilo nás, když nám Lesní společnost Teplá a.s. ptačí budky nabídla. S touto společností spolupracujeme již několik let, vzájemně se dobře známe. V loňském roce Lesní společnost zaměstnávala například devět mužů z romské komunity v Dobré Vodě a dobrá spolupráce nás vedla i k podpisu smlouvy o partnerství, které si velmi vážíme,“ doplňuje Soňa Vašíčková.

To, že obyvatelům Dobré Vody záleží stále více na místě, kde žijí, se ukázalo i v polovině března, kdy se sešlo téměř 60 dospělých a 20 dětí, aby společně plánovali budoucí podobu tří míst v obci. Na čtyřhodinovém setkání se místní obyvatelé i chalupáři dohodli na proměně prostoru před panelovým domem, okolí studny i místa u křížku na okraji Dobré Vody. V obci by měly do podzimu letošního roku během společných brigád místních vzniknout například nové živé ploty, chodníky, lavičky, informační cedule nebo přístřešek pro cyklisty.

Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi. Zde nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé, zajišťuje individuální doučování dětí, poskytuje sociální služby a zapojuje občany do veřejného života. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou.

Obyvatelé Dobré Vody mění obec pro sebe i turisty

TOUŽIM – DOBRÁ VODA – V sobotu 14. března se v Dobré Vodě v sídle občanského sdružení Český západ sešlo téměř 60 dospělých a 20 dětí, aby společně naplánovali budoucí podobu tří míst v obci. Na čtyřhodinovém setkání se místní obyvatelé i chalupáři dohodli na proměně prostoru před panelovým domem, který obývá osmdesátičlenná romská komunita, okolí studny i místa u křížku na okraji Dobré Vody. V obci by měly do podzimu letošního roku během společných brigád místních obyvatel vzniknout například nové živé ploty, chodníky, lavičky, informační cedule nebo přístřešek pro cyklisty.

Dobrá Voda, malá vesnice u Toužimi s 90 stálými obyvateli, získala koncem loňského roku díky aktivitě občanského sdružení Český západ grant v hodnotě 200 tisíc Kč. K tomu jak peníze využít, bylo svoláno na 14. března mezi 14. a 18. hodinou první veřejné plánovací setkání. Po krátkém úvodu se všichni vydali na okružní cestu po Dobré Vodě. „Společně jsme prohlédli všechna místa, kterých se má obnova týkat. Lidé se na nich zamýšleli, co se jim tam líbí a co ne a jak by šla jednotlivá místa v budoucnu využívat,“ popisuje průběh setkání Jana Kosová, vedoucí projektu a výkonná ředitelka Českého západu. „Po okružní cestě jsme sepsali všechny naše nápady a pomocí bodování vybrali ty nejlepší, které se mají uskutečnit. Malé skupinky je pak podle svých představ zapracovávaly do slepých map, které v závěru představily ostatním i paní architektce. Ta nyní bude mít měsíc na to, vytvořit ke každému místu projekt. Ten nabídne lidem na dalším setkání k připomínkování,“ pokračuje Jana Kosová. „Lidé chtějí hlavně místa k posezení, zakrýt nově studnu a upravit její okolí, stejně jako vybudovat před panelovým domem chodník a vysadit zde zeleň, nezapomněli však ani na návštěvníky obce, pro které chtějí přístřešek a informační cedule o historii obce,“ uzavírá Jana Kosová.

O zpestření programu setkání se postaraly děti, které představily dospělým své plány na obnovu míst, a patrony, jež jednotlivá místa chrání. Děti je nejen kreslily a vyráběly z keramické hlíny, ale psaly o nich i krátké příběhy. Brožurku s názvem Kniha příběhů o patronech v Dobré Vodě si odnesli všichni dospělí jako malý dárek. Odměnou pro děti za jejich odvedenou práci byla nová písnička Skřítek Stromík, kterou jim podle jednoho z příběhů složil a zahrál Jan Eret, jeden z příznivců Českého západu. Projekt Společně v Dobré Vodě finančně podpořila Nadace České spořitelny skrze Nadaci VIA. Partnery projektu se staly město Toužim, klášter trapistů v Novém Dvoře a další. Více informací o projektu mohou zájemci najít na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz nebo na veřejných vývěskách v obci.

Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi. Zde nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé, zajišťuje individuální doučování dětí, poskytuje sociální služby a zapojuje občany do veřejného života. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou.

Obyvatelé Dobré Vody plánují budoucí podobu obce

TOUŽIM – DOBRÁ VODA – V sobotu 14. března ve 14 hod. se sejdou v Dobré Vodě v sídle občanského sdružení Český západ dospělí i děti k veřejnému plánování budoucí podoby obce. Společně se budou zamýšlet nad vzhledem tří konkrétních míst – prostoru před panelovým domem, který obývá osmdesáti-členná romská komunita, okolí studny v centru obce a místa u křížku na okraji Dobré Vody. Během setkání děti představí nejen své plány jednotlivých míst, na kterých pracovaly během února, ale i jejich patrony – prapodivné skřítky, kteří vznikli díky dětské fantazii.

„Pro sobotní společné plánování jsou vyhrazeny celkem čtyři hodiny. Během nich se všichni blíže seznámí s průběhem celého projektu Společně v Dobré Vodě a navštíví jednotlivá místa,“ popisuje průběh plánování Jana Kosová, výkonná ředitelka Českého západu a vedoucí projektu. „Na všech místech se budou zamýšlet, co se jim na nich líbí a co naopak ne, k čemu by v budoucnu mohla sloužit a jak. Všechny nápady dospělých i dětí se budou zapisovat a poté z nich občané sami vyberou, které nápady se jim zdají nejlepší a chtějí je uskutečnit. Svou představu zakreslí do jednoduchých plánů a představí ostatním. Rozpracované návrhy budou předány architektce, která na základě nich vytvoří skutečný projekt,“ pokračuje Jana Kosová.

Návrh architektky bude mít veřejnost z Dobré Vody příležitost připomínkovat znovu 21. dubna na dalším veřejném setkání. Poté se již obyvatelé obce začnou scházet na společných brigádách a přeměňovat jednotlivá místa podle domluveného projektu. Všechna práce by měla být hotova na podzim, kdy se budou místa v Dobré Vodě slavnostně otvírat. „Kromě toho, že zkrášlíme část Dobré Vody, věříme, že společná práce podpoří také sousedské vztahy v obci. Chceme zapojit obyvatele do zlepšování místa, kde žijí, a umožnit jim získat nové znalosti, dovednosti a zkušenosti s vlastní silou. Věříme, že projekt posílí i dosavadní spolupráci s místní samosprávou, firmami a dalšími organizacemi,“ vysvětluje přínos projektu Jana Kosová.

Projekt Společně v Dobré Vodě podpořila Nadace České spořitelny skrze Nadaci VIA částkou 200.000 Kč. Vedle vzdělávání v oblasti získávání dalších financí, či procesu plánování s veřejností, poskytla Nadace VIA na projekt obyvatelům Dobré Vody také konzultantku, která je provází jednotlivými částmi plánování. Partnery projektu se staly město Toužim, klášter trapistů v Novém Dvoře a další. Více informací o projektu mohou zájemci najít na internetových stránkách cesky-zapad.cz nebo na veřejných vývěskách v obci.

Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi. Zde nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé, zajišťuje individuální doučování dětí, poskytuje sociální služby a zapojuje občany do veřejného života. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou.