TOUŽIM – DOBRÁ VODA – V sobotu 14. března se v Dobré Vodě v sídle občanského sdružení Český západ sešlo téměř 60 dospělých a 20 dětí, aby společně naplánovali budoucí podobu tří míst v obci. Na čtyřhodinovém setkání se místní obyvatelé i chalupáři dohodli na proměně prostoru před panelovým domem, který obývá osmdesátičlenná romská komunita, okolí studny i místa u křížku na okraji Dobré Vody. V obci by měly do podzimu letošního roku během společných brigád místních obyvatel vzniknout například nové živé ploty, chodníky, lavičky, informační cedule nebo přístřešek pro cyklisty.
Dobrá Voda, malá vesnice u Toužimi s 90 stálými obyvateli, získala koncem loňského roku díky aktivitě občanského sdružení Český západ grant v hodnotě 200 tisíc Kč. K tomu jak peníze využít, bylo svoláno na 14. března mezi 14. a 18. hodinou první veřejné plánovací setkání. Po krátkém úvodu se všichni vydali na okružní cestu po Dobré Vodě. „Společně jsme prohlédli všechna místa, kterých se má obnova týkat. Lidé se na nich zamýšleli, co se jim tam líbí a co ne a jak by šla jednotlivá místa v budoucnu využívat,“ popisuje průběh setkání Jana Kosová, vedoucí projektu a výkonná ředitelka Českého západu. „Po okružní cestě jsme sepsali všechny naše nápady a pomocí bodování vybrali ty nejlepší, které se mají uskutečnit. Malé skupinky je pak podle svých představ zapracovávaly do slepých map, které v závěru představily ostatním i paní architektce. Ta nyní bude mít měsíc na to, vytvořit ke každému místu projekt. Ten nabídne lidem na dalším setkání k připomínkování,“ pokračuje Jana Kosová. „Lidé chtějí hlavně místa k posezení, zakrýt nově studnu a upravit její okolí, stejně jako vybudovat před panelovým domem chodník a vysadit zde zeleň, nezapomněli však ani na návštěvníky obce, pro které chtějí přístřešek a informační cedule o historii obce,“ uzavírá Jana Kosová.
O zpestření programu setkání se postaraly děti, které představily dospělým své plány na obnovu míst, a patrony, jež jednotlivá místa chrání. Děti je nejen kreslily a vyráběly z keramické hlíny, ale psaly o nich i krátké příběhy. Brožurku s názvem Kniha příběhů o patronech v Dobré Vodě si odnesli všichni dospělí jako malý dárek. Odměnou pro děti za jejich odvedenou práci byla nová písnička Skřítek Stromík, kterou jim podle jednoho z příběhů složil a zahrál Jan Eret, jeden z příznivců Českého západu. Projekt Společně v Dobré Vodě finančně podpořila Nadace České spořitelny skrze Nadaci VIA. Partnery projektu se staly město Toužim, klášter trapistů v Novém Dvoře a další. Více informací o projektu mohou zájemci najít na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz nebo na veřejných vývěskách v obci.
Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi. Zde nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé, zajišťuje individuální doučování dětí, poskytuje sociální služby a zapojuje občany do veřejného života. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou.