Český západ je nominován na cenu Gypsy Spirit

Toužim – Dobrá Voda / Plzeň – Občanské sdružení Český západ získalo jednu ze tří finálových nominací v kategorii nevládních organizací na cenu Gypsy Spirit 2009, jejímž cílem je podpořit úsilí všech, kteří se podílejí na zlepšení situace Romů v České republice. Český západ byl na cenu nominován za svou úspěšnou práci v sociálně vyloučených lokalitách v Dobré Vodě a okolí na Toužimsku. V Plzni je sdružení známé díky provozování dobročinného obchodu Buťi ve Veleslavínově ulici. Vyhlašovatelem ceny, jež bude předána na slavnostním večeru 1. prosince 2009 v Praze, je ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

Cílem projektu Gypsy Spirit je vytvořit tradici oceňování práce pro romskou komunitu a přiblížit tak široké veřejnosti aktivity organizací a jednotlivců zaměřené na podporu integrace romské menšiny do společnosti. Ceny Gypsy Spirit jsou zaměřeny na zveřejnění těch projektů a aktivit, které přinášejí skutečné a měřitelné výsledky, jež představují pro romské obyvatele reálnou pomoc. Projekt Gypsy Spirit probíhá v České republice prvním rokem.

Slavnostní vyhlášení cen se uskuteční 1. prosince od 19 hodin v centru kulturního a duchovního života Pražská křižovatka v Praze za účasti všech členů odborné poroty. Za Český západ se slavnostního večera zúčastní jeho výkonná ředitelka Jana Kosová, která 27. listopadu získala v Karlových Varech ocenění Osobnost Karlovarského kraje 2009. Vedle sdružení Český západ byly v kategorii nevládní organizace nominovány ještě organizace Romea, o.s. z Prahy a IQ Roma servis, o.s. z Brna. Záštitu nad projektem Gypsy převzal předseda mezinárodní odborné poroty pan Václav Havel a eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti pan Vladimír Špidla. Průběh večera bude živě přenášet Český rozhlas 2 Praha. V sobotu 5. prosince od 20 hodin odvysílá záznam z předávání cen program ČT24. Po slavnostním ceremoniálu se na místě uskuteční tisková konference za účasti vítězů a členů poroty. Více informací o projektu lze nalézt na internetových stránkách www.gypsyspirit.eu.

Český západ v Dobré Vodě a okolí na Toužimsku nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, zajišťuje individuální doučování dětí, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé a zapojuje občany do veřejného života. Jeho cílem je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života obyvatel Dobré Vody a okolí skrze zásadní změnu v nich samých, v komunitě jako celku a v pohledu majoritní společnosti.

Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. V roce 2001 byla v místní romské komunitě téměř stoprocentní nezaměstnanost, ale v roce 2008 pracovalo již více než 60 % členů této komunity. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR.

Obyvatelé Dobré Vody plánují budoucí podobu obce

TOUŽIM – DOBRÁ VODA – V sobotu 14. března ve 14 hod. se sejdou v Dobré Vodě v sídle občanského sdružení Český západ dospělí i děti k veřejnému plánování budoucí podoby obce. Společně se budou zamýšlet nad vzhledem tří konkrétních míst – prostoru před panelovým domem, který obývá osmdesáti-členná romská komunita, okolí studny v centru obce a místa u křížku na okraji Dobré Vody. Během setkání děti představí nejen své plány jednotlivých míst, na kterých pracovaly během února, ale i jejich patrony – prapodivné skřítky, kteří vznikli díky dětské fantazii.

„Pro sobotní společné plánování jsou vyhrazeny celkem čtyři hodiny. Během nich se všichni blíže seznámí s průběhem celého projektu Společně v Dobré Vodě a navštíví jednotlivá místa,“ popisuje průběh plánování Jana Kosová, výkonná ředitelka Českého západu a vedoucí projektu. „Na všech místech se budou zamýšlet, co se jim na nich líbí a co naopak ne, k čemu by v budoucnu mohla sloužit a jak. Všechny nápady dospělých i dětí se budou zapisovat a poté z nich občané sami vyberou, které nápady se jim zdají nejlepší a chtějí je uskutečnit. Svou představu zakreslí do jednoduchých plánů a představí ostatním. Rozpracované návrhy budou předány architektce, která na základě nich vytvoří skutečný projekt,“ pokračuje Jana Kosová.

Návrh architektky bude mít veřejnost z Dobré Vody příležitost připomínkovat znovu 21. dubna na dalším veřejném setkání. Poté se již obyvatelé obce začnou scházet na společných brigádách a přeměňovat jednotlivá místa podle domluveného projektu. Všechna práce by měla být hotova na podzim, kdy se budou místa v Dobré Vodě slavnostně otvírat. „Kromě toho, že zkrášlíme část Dobré Vody, věříme, že společná práce podpoří také sousedské vztahy v obci. Chceme zapojit obyvatele do zlepšování místa, kde žijí, a umožnit jim získat nové znalosti, dovednosti a zkušenosti s vlastní silou. Věříme, že projekt posílí i dosavadní spolupráci s místní samosprávou, firmami a dalšími organizacemi,“ vysvětluje přínos projektu Jana Kosová.

Projekt Společně v Dobré Vodě podpořila Nadace České spořitelny skrze Nadaci VIA částkou 200.000 Kč. Vedle vzdělávání v oblasti získávání dalších financí, či procesu plánování s veřejností, poskytla Nadace VIA na projekt obyvatelům Dobré Vody také konzultantku, která je provází jednotlivými částmi plánování. Partnery projektu se staly město Toužim, klášter trapistů v Novém Dvoře a další. Více informací o projektu mohou zájemci najít na internetových stránkách cesky-zapad.cz nebo na veřejných vývěskách v obci.

Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi. Zde nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé, zajišťuje individuální doučování dětí, poskytuje sociální služby a zapojuje občany do veřejného života. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou.