Začínáme seriál: Jak vybírat plastová okna

Vybrat si ta nejlepší plastová okna pro svou novostavbu nebo rekonstrukci není jednoduché. Rozhodli jsme se vám proto představit nejdůležitější informace, které vám pomohou při výběru těch nejlepších plastových oken a dveří podle vašich konkrétních potřeb.

Na co si dát při výběru plastových oken pozor?

V našem seriálu o plastových oknech se budeme věnovat nejdůležitějším aspektům výběru oken, které byste rozhodně neměli přehlédnout. Zaměříme se postupně na to:

● jak poznat kvalitní plastová okna a dveře
● izolační vlastnosti plastových oken
● konstrukce a bezpečnost plastových oken
● design plastových oken
● výběr výrobce a dodavatele plastových oken

Nejdůležitější požadavky, které musí plastová okna a dveře splňovat

Cena není jediný ukazatel, který byste při výběru oken měli sledovat. Nejlevnější plastová okna nezaručují nejlepší funkční vlastnosti a ve výsledku se vám mohou prodražit například v ceně za energie. Sledovaných vlastností je při výběru kvalitních oken a dveří hned několik. Od plastových oken a dveří zpravidla očekáváme následující vlastnosti:

Izolační vlastnosti
● tepelná izolace – proti úniku tepla
● ochrana před přehříváním interiéru
● příjem tepelné energie ze slunečního záření
● zabránění infiltraci nežádoucích látek
● zvuková izolace (protihlukové vlastnosti)

Funkčnost
● ochrana před vnějšími vlivy počasí
● prosvětlení interiéru
● větrání interiéru
● zajištění soukromí (neprůhlednost, neprůsvitnost)
● bezúdržbovost
● ochrana před nezvanými návštěvníky a zároveň úniková cesta

Design
● design dokreslující interiér a exteriér a jejich vzájemné spojení

Při výběru plastových oken a dveří tedy nejprve zvažte, která očekávání by tato vaše dlouhodobá investice měla naplňovat.

Jak poznáte kvalitní plastová okna a dveře?

Cenu plastových oken vždy vztahujte ke kvalitě, která je vám nabízena. Při výběru plastových oken a dveří sledujte především nabízené funkční parametry. Ty by vám měl sdělit výrobce či dodavatel oken a dveří.

Dnešní pokroková doba znamená i v oboru plastových oken velký výběr variant provedení oken a to jak z hlediska tepelně izolačních vlastností, tak z hlediska designu. Kvalitní dodavatel plastových oken by vás proto měl oslovit širokou nabídkou variant tak, aby výsledný výběr co nejvíce korespondoval s vaší představou a individuálními požadavky.

Společnost PVC OKNA s.r.o. například u svých plastových oken a dveří standardně uvádí informace o typu konstrukce, počtu komor, počtu těsnění, prostupnosti tepla skel, o jaký typ izolačního zasklení se jedná (dvojsklo, trojsklo), jaká je tloušťka stěn profilů a třída úspornosti oken.

Pozor na záruky na plastová okna a dveře

O kvalitních plastových oknech může vypovídat také poskytovaná záruka. Podle české legislativy nese odpovědnost za vlastnosti a funkčnost plastových oken ten, kdo je finálně do stavby osadil. Dejte si proto pozor na malé prodejce bez potřebného zázemí a servisu, kteří nakupují plastová okna např. od polských výrobců a zabudovávají je do staveb. Ukončením jejich živnosti padají také veškeré vaše záruky a jistota, že se někdo postará o vaše plastová okna a jejich potřebný servis i v budoucnu.

Na kvalitní plastová okna bývá poskytována záruka minimálně 5 let. Společnost PVC OKNA poskytuje na svá ekologická plastová okna Kömmerling záruku 10 let na izolační dvojskla, 10 let na tvarovou a barevnou stálost profilů a 5 let na bezporuchovou funkci kování a navíc garantuje po dobu 5 let bezplatný servis oken a dveří.

Kvalitní výroba plastových oken – profily, skla, těsnění a kování

Základem kvalitních plastových oken jsou především špičkové komponenty, ze kterých je okno sestaveno. Sledujte, zda pochází od renomovaných výrobců a značek, dbajících na kvalitu používaných materiálů. Kvalitní výrobci plastových oken uvádí výrobce jednotlivých komponent – profilů, skel, těsnění a kování.

V příštím dílu našeho seriálu se zaměříme podrobněji na izolační vlastnosti plastových oken a dveří, kterým byste určitě měli při výběru oken věnovat pozornost, zejména s ohledem na neustále se zvyšující ceny energií.

O společnosti PVC OKNA s.r.o.

Společnost PVC OKNA s.r.o. se zabývá výrobou a montáží plastových oken a dveří. Na trhu funguje od roku 1995, přičemž samotnou výrobu plastových oken a dveří spustila v roce 2004. Společnost působí v regionu: Brušperk, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Fulnek, Hranice, Kopřivnice, Nový Jičín, Odry, Olomouc, Ostrava, Prostějov, Příbor, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Zlín a v řadě dalších oblastí.

Kontaktní údaje

PVC OKNA s.r.o.
Školská čtvrť 354
744 01 Frenštát p. R.
Tel.: 556 831 516
Fax: 556 831 718
E-mail: info@pvcokna.cz
Web: www.pvcokna.cz