Už za měsíc poznáme Nejhorší díru v republice

Letošní soutěž o Nejhorší díru republiky má už stovky adeptů. Od malých silničních výtluků až po „tankodromy“, které aspirují na smutné prvenství. Na portál projektu Nadace pojišťovny Generali Výmoly.cz bylo od letošního dubna nahlášeno na 840 silničních výtluků, které trápí řidiče při jejich cestách po Česku. „V loňském roce se díky všímavým řidičům, kteří se do projektu zapojili, podařilo opravit téměř 1 300 rozbitých úseků. I ten nejhorší, kterým se loni stal takzvaný Tankodrom Smečno na Kladensku. O rok dříve pak přiřkli hlasující prvenství silnici v obci Okřešice na Třebíčsku, o jejíž opravu usilovala obec několik let,“ doplňuje Jiří Cívka z Nadace pojišťovny Generali.

Letos se na prvním místě v žebříčku ankety o Nejhorší díru republiky, ve které hlasuje veřejnost na internetových stránkách www.vymoly.cz, drží pražská ulice U Seřadiště. „Opravy zde údajně komplikuje fakt, že část komunikace je v soukromém vlastnictví,“ dodává Petr Čaník z Výmoly.cz. Na druhém místě je částečně záplatovaná ulice Dunajevského v Brně. Třetí místo patří opět Praze, jmenovitě ulici u Krbu.

„Od startu projektu v roce 2011 bylo celkem nahlášeno takřka 4 800 výmolů. Letošní opravenost se zatím pohybuje na 15 % identifikovaných výtluků,“ hodnotí vývoj projektu Petr Čaník z Výmoly.cz.

Nejaktivnější kraj bude oceněn Nadací pojišťovny Generali i v letošním roce

I letos se může nejaktivnější kraj těšit na finanční dar Nadace pojišťovny Generali ve výši 100 tisíc korun. „Pro letošek jsme se rozhodli upravit kritéria při hodnocení krajů. Kromě poměru opravených výmolů k nahlášeným nově zohledňujeme také absolutní počet nahlášených silničních výtluků. Nejaktivnějším krajem je tak zatím Hlavní město Praha, kde je opraveno 55 z 314 nahlášených výmolů, tedy přibližně 18 %,“ upřesňuje Jiří Cívka z Nadace pojišťovny Generali. Druhou příčku drží Středočeský kraj, kde je opraveno 33 z 262 silničních výmolů. Třetí místo patří kraji Libereckému, který opravil 18 ze 181 výtluků.

Projekt Výmoly.cz funguje od loňska také na Slovensku a v Maďarsku. Od dubna letošního roku přibylo v těchto zemích na 700 nově nahlášených úseků. Zatímco Slováci se pohybují s opraveností velice nízko kolem 2 %, Maďaři jsou na tom lépe. Zatím opravili 10 % nahlášených výmolů.

Za největší přínos akce považuje Petr Čaník spolupráci silničářů a řidičů: „V tomto projektu již silničáři i řidiči pochopili, že stojí na stejné straně barikády a jde jim o totéž – kvalitní silnice. Nejen aktivní uživatelé, ale i návštěvníci www.vymoly.cz mohou svými hlasy pomoci silničářům prioritizovat jednotlivé opravy.“

Každý opravený výmol šetří milióny

Jiří Cívka z Nadace pojišťovny Generali upozorňuje také na ekonomický aspekt projektu. „Podle statistik pojišťovny Generali se průměrné škody, které si řidiči způsobí na vozidlech kvůli rozbitému povrchu, pohybují kolem 40 tisíc korun. I kdyby konkrétním rozbitým místem projelo jen pět aut denně, může se celková škoda během jediného týdne vyhoupnout na bezmála 1,5 miliónu korun. Můžeme tedy říci, že každý opravený výmol nejen šetří milióny, ale především nervy řidičů a jejich starosti s následnými opravami škod.“

„Správa silnic Moravskoslezského kraje projekt Výmoly.cz využívá při každodenní práci. I přes pravidelné kontroly krajských silnic našimi pracovníky se objevují, nejen po zimním období, nové výtluky, které je nutné vyspravit. Projekt nám významně pomáhá vyhledávat problémová místa, která se snažíme v co nejkratší době opravit“, konstatuje technicko-provozní náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje Milan Novák. Právě Moravskoslezský kraj vyhrál předcházející dva ročníky doprovodné soutěže o Nejaktivnější kraj a získal tak od Nadace pojišťovny Generali dvakrát 100 tisíc korun.

Rozhodujte do 20. července o nejhorší silnici roku

„Pokud víte o silnici, která se spíš podobá tankodromu, máte ještě do 20. července šanci, zařadit ji na seznam výmolů, které se utkají o titul Nejhorší díra republiky. Stačí si stáhnout naši mobilní aplikaci, která už se o vše postará. Stačí pouze zmáčknout spoušť zabudovaného fotoaparátu. Na www.vymoly.cz pak můžete hodnotit již uveřejněné výtluky a soutěžit o hodnotné ceny,“ uzavírá Petr Čaník z Výmoly.cz.

Netradiční cena Výmoly 2011: Nejhorší díra v republice byla předána Správě silnic Moravskoslezského kraje

Nový Jičín, 31. 5. 2011 – Slavnostní předání cen výhercům netradiční soutěže “Výmoly 2011: Hledá se nejhorší díra v republice” proběhlo za účasti novinářů v úterý 31. května 2011. Hlavní cenu “Nejhorší díra v Česku” převzal Milan Novák, náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje, která spravuje “vítěznou” silnici č. II/471 v Rychvaldu na Karvinsku. Předání ostatních soutěžních cen bylo přitom spojeno s nečekaným překvapením.

Vítězná silnice byla vybrána v soutěžním hlasování z 500 nejhorších výmol zachycených samotnými motoristy v podrobných fotogaleriích i videodokumentacích na stránkách Vymoly.cz. Díky 10 000 obdržených hlasů obsadila silnice v Rychvaldu u Bohumína zaslouženou 1. příčku v soutěži Nejhorší díra v Česku za rok 2011. Souběžně s hledáním nejhoršího výmolu byly v soutěži oceňovány také nejzdařilejší fotografie a nejaktivnější fotografové. Předání cen se spolu s tiskovou konferencí konalo v Novém Jičíně v sídle sítě profesionálních pneuservisů Point S – generálního partnera akce Výmoly 2011 – který zároveň věnoval ceny do soutěže. Partnerem projektu se stala rovněž společnost BG SYS HT, výrobce opravárenské hmoty BG QUICK.

Předání cen Výmoly 2011 spojeno s překvapením

Nejaktivnější fotograf v soutěži, Ing. Luděk Široký, který je zároveň autorem 2. a 3. nejzdařilejší fotografie do dokumentování stavu českých silnic zapojil celou svou rodinu. Nemůžeme se tedy divit, jak se nakonec ukázalo, že 2. a 3. místo v kategorii Nejaktivnější fotograf obsadily jeho dcera a partnerka. Dohromady tak na portále Vymoly.cz upozornili tito tři motoristé na 166 rizikových míst na českých silnicích.

Předání cen v kategoriích Nejzdařilejší fotografie 2011 a Nejaktivnější fotograf 2011 bylo navíc spojeno s milým překvapením, když se jejich výherci po domluvě rozhodli věnovat jako sponzorský dar dvěma domovům sociálních služeb ze Středočeského a Pardubického kraje. Jedná se o Domov pro seniory (U Bažantnice), Heřmanův Městec a poskytovatele sociálních služeb Domov Barbora, Kutná Hora, které tak obdržely výherní dárkové poukázky na nákup zboží v síti profesionálních pneuservisů Point S v souhrnné hodnotě 11 000 Kč.

Nejaktivnější fotograf, který na portále Vymoly.cz zdokumentoval svými fotografiemi celkem 57 výmol, se vyjádřil o své motivaci aktivně se zapojit do projektu Výmoly 2011 a o rozhodnutí věnovat výhry výše uvedeným domovům následovně:

Děkuji za skvělou soutěž a zviditelnění velmi nepříjemého stavu našich silnic. Byl to perfektní projekt. Doufám, že se někde někdo chytí za nos a bude s tím konečně něco dělat. Jelikož jsem skoro každý den na cestách a jezdím po celé České republice, nedalo mi to a musel jsem fotit a fotit a tyto problematické silnice dále zveřejňovat ve vaší soutěži. Protože jsme se tohoto projektu zúčastnili spolu s dcerou a přítelkyní, které taky vyhrály některé z cen, dohodli jsme se, že bychom chtěli všechny naše ceny věnovat jako sponzorský dar rovnoměrně Domovu pro seniory (U Bažantnice) v Heřmanově Městci a Domovu Barbora v Kutné Hoře. Spolupracuji s těmito organizacemi jako dodavatel velkokuchyňských zařízení Cor HB a vím, že sponzorské dary potřebují a určitě je rádi přijmou.” (Ing. Luděk Široký, Cor HB, s.r.o.)

Nejhorší výmoly byly nalezeny a co dál?

První ročník této jedinečné motoristické akce a soutěže byl odstartován 24. ledna 2011. Soutěž byla oficiálně ukončena 15. května 2011. Soutěžní statistiky ukázaly, že nejvíce fotografií výmolů (celkem 121) bylo pořízeno v kraji Vysočina, v Ústeckém kraji bylo zaznamenáno 54 výmolů a v Moravskoslezském kraji 53 výmolů. Všechny fotografie i aktuální žebříčky nejhorších výmolů jsou veřejnosti k dispozici na internetovém portále Vymoly.cz.

Projekt Výmoly 2011 tímto ale nekončí, autoři projektu naopak vybízejí motoristy, aby nadále monitorovali stav českých silnic, doplňovali širokou databázi výmolů, která vznikla na portále Vymoly.cz. Zároveň plánují další rozvoj projektu, jeho praktické využití a zároveň připravují nové motivační soutěže v dalším ročníku akce.
O projektu Výmoly 2011: Nejhorší díra v Česku
Svého druhu zcela jedinečná akce „Výmoly 2011: Najděme nejhorší díru v republice“ byla oficiálně odstartována 24. ledna 2011 spolu s internetovým portálem Vymoly.cz. Cílem akce bylo a stále je upozornit zodpovědné úřady na neutěšený stav českých komunikací a zároveň vyzvat řidiče k monitoringu kritických výmolů, výtluků a děr.

Díky propracovanému systému vkládání a publikování fotografií výmolů včetně možnosti zadání detailní pozice místa výskytu výmolu, vznikla přehledná databáze a mapa s vyznačenými kritickými místy. Portál Vymoly.cz přináší čtenářům i nadále zajímavé rozhovory se zástupci odpovědných úřadů a s představiteli významných společností, kterých se téma “stav českých silnic” bezprostředně dotýká.

“S průběhem akce Výmoly 2011: Najděme nejhorší díru v Česku jsem velice spokojen. Myslím si, že motoristům přináší skvělou příležitost, jak fakticky ukázat a upozornit na současný stav českých silnic, který je v letošním roce opravdu zoufalý. Zároveň jsem přesvědčen, že tato akce je pro zodpovědné úřady důležitým podnětem k sjednání dostatečné nápravy a nespokojenost motoristů tak rychle nevyšumí. Ukázalo se, že řada výmolů, na které řidiči na portále Vymoly.cz upozornili, již byla opravena, což je určitě pozitivní zpráva. Zda se nám v následujících měsících objeví mezi fotografiemi tytéž díry znovu, to uvidíme.” říká Ing. Petr Čaník realizátor projektu Vymoly.cz

Síť pneuservisů Point S, generální partner projektu Výmoly 2011

Pro motivaci řidičů zapojit se aktivně do soutěže Výmoly 2011 napomáhala v letošním ročníku společnost Servis Point Group s.r.o. – největší celoevropská síť profesionálních pneuservisů Point S. Ta jako generální partner projektu „Výmoly 2011: Najděme nejhorší díru v republice“ věnovala do soutěží řadu hodnotných automobilových cen. Společnost Point S je celoevropské sdružení provozovatelů pneuservisů a dealerů pneumatik a v České republice sdružuje 27 členů a jejich 31 pneuservisů.

BG SYS HT, partner projektu Výmoly 2011

Společnost BG SYS HT je výrobcem opravárenské hmoty BG QUICK, která je určena k opravám prvotních nerovností na vozovkách. Tuto opravárenskou hmotu je možné používat i v zimě, je do hodiny pojízdná a má vysokou životnost. BG SYS HT se stal partnerem projektu brzy po spuštění portálu Vymoly.cz.

Plus Design & Marketing, realizace portálu Vymoly.cz

Marketingová agentura Plus Design & Marketing s.r.o. je prvním dítětem Petra Čaníka, autora a realizátora projektu Výmoly 2011. Společnost stojí za vytvořením internetové aplikace Vymoly.cz a za spolurealizací soutěže Hledá se nejhorší díra v Česku.

Kontaktní údaje

Bližší informace o projektu najdete na:
Web: www.vymoly.cz
Facebook: www.facebook.com/vymoly
Twitter: www.twitter.com/vymoly

Kontaktní osoba
Ing. Petr Čaník
realizátor projektu Výmoly 2011: Nejhorší díra v republice
mobil: 604 163 300
e-mail: petr@canik.cz