Štěnice se vrací do českých domácností. Podaří se je vymýtit?

Nový Jičín, 5. 3. 2012 – Štěnice, drobný světloplachý hmyz velký asi 5 mm, se po několika desetiletích, kdy byl považován za téměř vymýcený, opět navrací do domácností vyspělých zemí. Česko nevyjímaje. Zamoření štěnicemi se dnes ale netýká pouze bytů v chudých oblastech s problematickou hygienou a nízkou životní úrovní. Týkat se může každé domácnosti, i vás.

Štěnice – nepodceňujme nastupující problém

Hygienici a odborníci zabývající se likvidací škůdců pozorují v rámci celého vyspělého světa obrovský nárůst výskytu štěnic a počtu postižených domácností. Tento trend začal být zjevný přibližně v roce 2003. O pět let později se již problematika štěnic začala stávat znovuobnoveným tématem přednášek na odborných konferencích a v současnosti se likvidace štěnic stává samostatným tématickým celkem workshopů, školení a specializovaných konferencí pro odborníky na dezinsekci.

Jak poznat přítomnost štěnic v domácnosti? Jsou štěnice nebezpečné?

Štěnice jsou 5 mm velký nelétavý hmyz, který nepřenáší žádné nemoci. Je však nepříjemným obyvatelem především ložnic a míst, kde člověk přespává. Živí se krví člověka a kvůli tomu způsobuje svědivé puchýřky na kůži lidí. U citlivějších jedinců a dětí může po pokousání štěnicemi hrozit i alergická reakce.

Zjistit přítomnost štěnic a najít jejich úkryt je poměrně obtížné. Štěnice pro svou světloplachost vylézají ze svých úkrytů především v noci. Odhalit je můžeme například prostřednictvím tmavých skvrnek od trusu, které zanechávají na zdech nebo na ložním prádle.

Do českých domácností se dostávají mimo jiné i díky zvýšené migraci obyvatelstva. “Lidé si štěnice domů velice snadno přivezou z dovolené v kufrech, které schovali pod postel, děti mohou štěnice přivézt například z prázdninových táborů. Mnohdy si štěnice můžeme přinést domů spolu se zakoupenými starožitnostmi nebo s různými předměty z antikvariátu,” upozorňuje Jaroslav Surý, specialista na deratizaci, dezinsekci a dezinfekci z Nového Jičína. “Štěnice navíc dokáží přežít i rok bez potravy a velice rády se stěhují i do sousedních bytů a prostor.”

Jak proti štěnicím bojovat?

Likvidaci štěnic je v některých případech možné provést vlastními silami za pomoci speciálních přípravků proti štěnicím. Chcete-li však mít jistotu, že jste se štěnic zbavili skutečně natrvalo, doporučujeme vám využít služeb odborníků na dezinsekci – specialistů na likvidaci nežádoucího hmyzu a dalších členovců. Tito odborníci vám kromě samotné likvidace škůdců navíc poradí, jak se chovat, aby nedocházelo k dalšímu šíření štěnic a k jejich opětovnému výskytu a diskrétně vám zodpoví otázky související s touto problematikou.

Sury.eu připravuje seriál článků o štěnicích a jejich likvidaci

“Jelikož se výskyt štěnic nadále rozšiřuje i v České republice, rozhodli jsme se vytvořit tématický seriál článků, které lidem připomenou již zapomenuté způsoby, jak se proti štěnicím bránit, jak se preventivně chovat, abychom se vyhnuli jejich dalšímu šíření do našich či sousedních domácností, jak štěnice zahubit a podobně,” říká Jaroslav Surý. Cílem vznikajícího seriálu je mimo jiné i šíření osvěty o problematice štěnic, o jejich vlastnostech a zvláštnostech, pochopení jejich životního cyklu a dalších specificích, které nám pomohou v úspěšném hubení a likvidaci štěnic.

3xD na Sury.eu – deratizace, dezinfekce a dezinsekce

Jaroslav Surý – Sury.eu – je specialista v oboru dezinfekce, dezinsekce a deratizace. Používá ke své práci moderní technologie a přípravky k tomu určené a zákonem schválené. Provádí deratizační, dezinsekční a dezinfekční služby na území celé České republiky profesionálně, diskrétně a po dohodě s klientem v kterýkoli den či hodinu.

Sury.eu je členem sdružení pracovníků dezinfekce, dezinsekce, deratizace České republiky a Evropské asociace DDD CEPA. Je držitelem certifikátu ISO 9001:2000. Spolupracuje s internetovým obchodem DeratizaceShop.cz – specialistou na deratizační, dezinfekční a dezinsekční přípravky.

Kontaktní údaje

Jaroslav Surý
Revoluční 102
741 01 Nový Jičín
Objednávky: 777 045 679
Tel.: 777 045 678
E-mail: sury@sury.eu
Web: www.sury.eu
E-shop: www.deratizaceshop.cz