Jedna z největších fotovoltaických elektráren na světě zahajuje provoz

V obci Vepřek na Mělnicku proběhlo ve středu 8. září 2010 slavnostní otevření největší fotovoltaické elektrárny v celé střední, jižní a východní Evropě. Výkon komplexu je 35 MWp.

Doposud se prvenstvím ve velikosti fotovoltaických elektráren na českém území mohla chlubit elektrárna poblíž Stříbra na Tachovsku, a to pouze s třetinovým výkonem 13,6 MWp. Nově vzniklý komplex 26 bloků u obce Vepřek se tak stal v současné době největší fotovoltaickou elektrárnou nejen v České republice, ale také ve střední, jižní a východní Evropě. Současně se jedná o devátou největší fotovoltaickou elektrárnu na světě.

Nová fotovoltaická elektrárna se rozprostírá na ploše 82,5 ha, což představuje rozlohu více než stovky fotbalových hřišť. Podle závazku Evropské unie musí Česká republika pokrýt z alternativních zdrojů od roku 2020 13 % celé spotřeby na našem území. Výkon elektrárny 35 MWp by měl pokrýt spotřebu přibližně deseti tisíc domácností.

První stavební práce na fotovoltaické elektrárně začaly na jaře 2010. Náklady na vybudování solární elektrárny u Vepřeku jsou více než dvě miliardy korun. Projekt realizovala společnost DECCI a.s., která své fotovoltaické elektrárny prezentuje pod jednotnou obchodní značkou FVE CZECH. Na celou výstavbu fotovoltaické elektrárny bylo použito 186 960 kusů fotovoltaických panelů PhonoSolar 185 a 190 Wp.

Fotovoltaické panely PhonoSolar byly pro výstavbu fotovoltaické elektrárny vybrány díky své vysoké kvalitě a současně výborné ceně. Společnost DECCI a.s. použila fotovoltaických panelů PhonoSolar již např. při výstavbě solární elektárny Smiřice na Královéhradecku. Fotovoltaické panely PhonoSolar jsou použity na řadě dalších významných fotovoltaických elektrárnách v České republice i v zahraničí, např. na FVE Smiřice a Kačice v České republice, Alcalá de Henares, Cordoba a Toledo ve Španělsku a v mnoha dalších zemích.